درباره نشریه

نشریه علمی "مطالعات  سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر ایران"  یک نشریه علمی با داوری بسته و دو سو ناشناس و با دسترسی آزاد است و پذیرای مقاله‌هایی در حوزه های سیاسی و اجتماعی  است.

 

به منظور دسترسی آسان و جهانی به آخرین یافته های پژوهشی، این نشریه به عنوان یک نشریه علمی دسترسی-آزاد پایه گذاری شده است.

 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

 عنوان فارسی مجله

مطالعات سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر ایران

 عنوان انگلیسی مجله

political-social studies of iran's contemporary history

 شاپا الکترونیکی (e-ISSN)

شاپا الکترونیکی: 1294-2821

 حوزه موضوعی مجله

 حوزه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تاریخ معاصر ایران

 زبان

فارسی (به همراه چکیده انگلیسی)

 سال شروع انتشار

1401

 فاصله انتشار

فصلنامه

 سردبیر

 دکتر رضا شعبانی صمغ آبادی (استاد تمام بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی و چهره ماندگار تاریخ ایران)

 ناشر

موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی

 وضعیت انتشار

فعال

 نوع داوری

دو سر ناشناس (گمنام برای نویسنده و داور)

 مدت زمان داوری

 بررسی اولیه مقالات 5 روز، پس از تایید و ارسال به داوری حداقل 3 و حداکثر 6 هفته زمان داوری به طول می انجامد.

 آدرس وبگاه

journalspsich.com

 نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

 سیاست دسترسی آزاد

 نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

 نوع مجوز انتشار

 CC BY-NC

 بیانیه دسترسی آزاد

مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی به عنوان ناشر نشریه «مطالعات سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر ایران»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

     - حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

     - دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

     - افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

     - افزایش استناد به مقاله‌ها؛

     - فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

     - انتشار سریع و به‌موقع.

 سیاست مقابله با سرقت ادبی

 متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «مطالعات سیاسی اجتماعی تاریخ معاصر ایران» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند. 

 دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

 سیاست سلب اعتبار

 اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله پس گرفته شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به پس گرفتن مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

 نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های  چاپ و انتشار)

  • هزینه داوری: 1500000 ریال
  • هزینه پذیرش نهایی، ویراستاری، طراحی و انتشار: 13500000 ریال

 

 مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

cope

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.